Företagsregister
Porslins- Kakel- och Keramikfabriker, små och stora företag

 A-B
Abbekås Keramik Annas Krukor & Fat Ateljé Renö Blekinge Keramik Bromma Keramik
AgnChri Stengods Anzengruber Keramik Avalon Keramik Boivie, Carl Kakelfabrik Brukskeramik
Ahla Krukmakeri Aspagården Keramik Backa Keramik Boda Fajansfabrik Brunskogs Keramik
Ailis Keramikverkstad Arbrå Kakelfabrik Basun Keramik Bodane Kakelugnsfabrik Byxelkrok Keramik
Akka Keramik Argilla Krukmakeri BaWa Keramik Boda Nova Båtabackens Keramik
Alingsås Keramik Árran Krukmakeri BeKå Keramik Bo Fajans Bältarbo Keramik
Alm's Keramik Artea Keramikverkstad Bernardi Konst Göteborg Borås Kakelfabrik Bäx Krukmakeri
Alsnäs Kakelfabrik Örebro Arvika Kakelfabrik Birka Keramik Brandi Keramik -
Andersson & Johansson Arvika Keramik Björnbergs Kakelfabrik Bredsjö Porslinsbruk -
Andersson, O Kakelfabriker Ateljé Arctica Björnbergs Lervarufabrik Brising & Fagerström -
Anjous Krukmakeri Ateljé Björkedal Blekinge (Dokumentation) Brix Krukmakeri -

 C-F
C A Pettersson & Co Degerhof Porslinsfabrik Elinders Kakelfabrik Filippa K Fullersta Keramik
Catri Stengods Designhuset Lidköping Enegårdens Hantverk Filipstads Kakelfabrik Furusunds Krukmakeri
Cedergrens Kakelfabrik Dreja Krukmakeri Engvall Örebro Fjäderholmarna Futurum Inredningsfirman
Christers Fajansfabrik Ebbebo Keramik Eskilstuna Kakelfabrik Focus Ateljé Falun Fyris Keramik
Christers Keramik Ego Stengods Etelhems Krukmakeri Forssåns Stenkärlsfabrik Fyrklövern
Christina Keramik Ekelunds Marbel & Porslin Eva Björks Lervarufabrik Fredriksdals Porslinsfabrik Fågelmara Krukmakeri
Christine-Fajans Ekelunds Porslinsmåleri Fagersta Keramik Frostviken Keramik Förlösa Lervarufabrik
Dalarna (Dokumentation) Elbogen Keramik Malmö Ferners Krukmakeri Fryksta Krukmakeri -
Deco Helsingborg Elfstrands Kärlfabrik Fide Fajans Fröbäckens Krukmakeri -

 G-J
Gabrielhallen Stockholm Gisslarbo Keramik Hackefors Porslinsfabrik Hjortlunds Ateljéer Jobs Keramik
Gabrielverken Glava Keramikverkstad Hagaström Keramik Hoffman & Björkman Julis Keramik
G.A. Johnn Malmö Glory - Svensk Keramik Hallands Län (Dokumentation) Holmes & Bergnehr Jussis Keramik
Gamla Uppsala Keramik Godset Keramik Hallberg, Oskar Hägerstens Keramik Juttamik
Gamla Stans Krukmakeri Gränsfors Blomkruksfabrik Hammarbyhöldens Krukm. Hälle Krukmakeri Jämtland (Dokumentation)
Gammelgård (Landström) Guldkroken Hamra Krukmakeri Hällinge Keramik Järvsö Keramik
Gammelgård Hishult Gustavsbergs Porslinsfabrik Handfaste Krukmakeri Höganäsbolaget Jönköpings län (Dokument.)
Gammelgården Stengods Gökboet Arvika Handkraft Höganäs Keramik -
Gefle Kakelfabrik Göteborgs Keramik, AB Helsingborg Stenkärlsfabrik Irenes Lersaker -
Gefle Porslinsfabrik Göteborgs Lerkärlsfabrik Hjobergs Keramik Jani Keramik -
Gewecke Keramik Göteborgs Porslinsfabrik Hjo Krukmakeri Jie Gantofta -

 K-M
K2 Keramik Konst Keramik Enhörna Laholm Keramik Lidköpings Porslinsfabrik Mannis Keramik 
Kakelfabriks AB, Karlskrona Kopparbergs Krukmakeri La Poterie Laknäs Kakelugnsfabrik Marianas Keramik
Kalmar län (Dokumentation) Kristinehamns Porslinsfabrik Lars Drejare Lokatta Keramik Mariebergs Porslinsfabrik
Kalmar Kakelfabrik Kronoberg (Dokumentation) Larsson & Lundgren Lomarker, Bröderna Mariehult
Karlbergs Kakelfabrik Krukmakaren Höganäs Lassagårdens Keramik Lomma Porslinsfabrik Medevi Krukmakeri
Karlsbyhedens Krukmakeri Krukmakaren Ystad Ledbergs Krukmakeri Lotta & Mary Keramik Melltorps Krukmakeri
Karlskrona Porslinsfabrik Krukmakargården Leksands Krukmakeri Lotties Keramik Michaels Krukmakeri
Karlslunds Krukmakeri Kullabygdens Keramik Lenas Keramik Lundgren, P.H. (B.H.) Motala Lervarufabrik
Keramikstudion Kullamannen Keramik Lergjord Löfnäs Stenkärlsfabrik Munk Keramik
Keramik Olle Kungsholms Kakelfabrik Lerindustri AB, Örebro MadonnaLiv Munkvalvet Visby
Keramisk Konst Orsa Kvidinge Keramik Lerkärlet Krukmakeri Malmgrens Kakelugnsfabrik Mölle Krukmakeri
Klase Keramik Kville Keramik Lerlaxen Halmstad Malmö Keramik Mönsterås Kakelfabrik
Klippan Keramik Kylle Keramik Lersaker Huddinge Malmö Porslinsfabrik Mörse, AB Stig
Klockaregården Keramik Kärna Krukmakeri Lertuppen Västerås Malmö Porslinsmåleri -
Klosterkeramik L & C Helsingborg, AB L.E. Wahlström, AB Malva Krukmakeri -

 N-S
Neda Keramik Visby Nyman & Nyman Resmo Krukmakeri Skansen Krukmakeri Svedala Kärlfabrik
Nensjö Keramik Nymans Porslinsmåleri Riis Keramik Skaraborg (Dokumentation) Svenska Kakelfabriken, AB
Nila Keramik Ohlsson, Firma Otto B. Ringbergs Krukmakeri Skara Kakelfabrik Svensk Keramik Leksand
Nimo, Siljansnäs Orsa Keramik Rignérs Kakelfabrik Göteborg Skattkärrs Kakelfabrik Svenskt Glas
Nittsjö Keramik Oskarshamns Fajansfabrik Riviera Keramik Skinnarvikens Kakelfabrik Swärds Gullaskruf
Nordisk Keramik Degerfors Oskarshamns Kakelfabrik Rudholms Kakelfabrik Skottorp Stengods Syco / Nya Syco
Norrtelje Kakelfabrik Packendorffs Kakelfabrik Rutebo Leksand Smedy Lervaru & Fajansfabrik Szilasi Keramik
Norrmans Motala Panama Pottery Röinge Keramik Solhem Krukmakeri Säters Kakelfabrik
Norska Lerkärlsbutiken Paradisverkstan Rörstrands Porslinsfabrik Solsieg Keramik Söderdala Kakelfabrik
Norska Stenkärlsfabriken Pol Keramik Sagaform Steninge Lervarufabrik Södertälje Stenkärlsfabrik
N.T. Holms Kakelfabrik Promoto Keramik Sala Keramikfabrik St. Eriks Lervarufabriker Sölvesborgs Fajansfabrik
Nya Fajansfabriken Förlösa Pålsjö Fajansfabrik Sandberg, J.W. Karlstad Stockholm (Dokumentation) Sörling & Söner Lervarufabrik
Nybro Fajansfabrik Quarnbergs Porslinsfabrik Sandbäcks Kakelfabrik Strömstads Lerkärlsfabrik -
Nykvarns Hantverk Quistofta Stenkärlsfabrik Selsbo Keramik Studio Keramik Göteborg -
Nykyrka Keramik Ramsö Bränneri Sigtuna Keramik Sturehofs Krukmakeri -
Nyköpings Kakelfabrik Raus Stengods Sireköpinge Stengods Svaneholm -

 T-Ö
TAL-Keramik Tornvillans Krumakeri Töreboda Kakelfabrik Wickmans Kakelfabrik Ystad Keramik
Tallhöjdens Stengods Torshälla Stenkärlsfabrik Töreboda Keramik Viktorias Keramik Åfors Keramik
Tallås Hantverk Torsås Fajans Töreboda Lervarufabrik Vimmerby Krukmakeri Åkerlindska Kakelfabriken
Terracotta AB, Göteborg ToTo Keramik Törngrens Krukmakeri Visby Kakelfabrik Älvsborgs län (Dokument)
Terrakotta Keramik Tre Krukor Skansen Ulfsunda Porslinsfabrik Wissler Keramik Älvsjö Keramik
Tidholms Kakelfabrik Trensums Porslinsfabrik Ulricas Krukmakeri Vittinge Keramik Öfverberg Stockholm
Tilgman Keramik Triller Tobo Upsala Ekeby Witt Keramikverkstad Örebro Fajansfabrik
Tillinge Fayencefabrik Trollhättans Kakelfabrik Upsala Kakelfabrik Vänge Gustavsberg Örebro Kakelfabrik
Tinnerbäckens Kakelfabrik Trosa Keramik Utterbergs Lerkärlsfabrik Västergården AB Örebro Kakel o Stenkärlsfab.
Tjurkö Stengods Tullinge Keramik Vallis Keramik Västernorrland (Dokument) Örebro (Dokumentation)
Tolla Keramik Tvings Porslinsfabrik Wallåkra Lerkärlsfabrik Västerviks Krukmakeri Örjan Keramik
Torekov Keramik Tällbergs Keramik Varbergs Stenkärlsfabrik Växjö Porslinsfabrik Östberg J.E. & Co Kakelfabrik
Torekällberget Töreboda Blomkrukor Vianden, P.J. Fjansfabrik Yourstone Keramik -
Personregister
Keramiker, Kruk- och kakelugnsmakare, Skulptörer, enskilda företagare m.fl.

 A
Abrahamsson, Erik Alexéus, Rolf T.M. Anderberg, Mela Andersson, Martin Arvidsson, Gunilla
Abrahamsson, Tony Allansdotter Boström, Maria Andersson, A.G. Arboga Andersson, Ragnar Asel, Rudolf
Ackler, Thomas Allert, Henrik Andersson, Anders (ATA) Andersson, Robin Askengren, Anne
Adelborg, Louise Alm, Annika Andersson, Annkristin Anderson, Sven Asplund, Georg Kristian
Adelborg, Margareta Alm, Ernst Andersson, Axel "Axa" Andréasson, Siv Asshoff, Peter och Majvor
Adelborg, Ottilia Alm, Staffan Andersson, Carl Johan Andrén, Gunilla Atterberg, Ingrid
Addin, Curt M. Almgren, Gösta Andersson, Christin Andresen, Jens Christian Aulin, Ingemar
Adlercreutz, Cilla Almquist, Ansgar Andersson, Eva-Lena Anjou, Carl Erik Avén, Carl Oskar
Adlersparre, Rolf Almquist, Lars Andersson, Gert Ingvar Ankarcrona, Alexis Axelsson, Leena
Adner, Malin Almström, Harald Andersson, Gunnar (Höganäs) Ankarsvärd, Märta Axelsson, Miriam
Adrian, Else Almström, Knut Andersson, Gunnar (DECO) Ankerblad, Birgitta Axelsson, Pär
Ahlin, Agge Alstermark, Bengt Andersson, Göran Anzengruber, Michael Axelsson, Viktor
Ahlsten, Ulrika Améen, Märta Andersson, Jan Åke Arenhill, Åke -
Alberius, Olle Anagrius, Tomas Andersson, Kerstin Aronsson, Agne -
Alexandersson, Charlotte Anderberg, Astrid Andersson, Knut Samuel Aronsson, Åke -
Alexandersson, Thomas Anderberg, Hilda Andersson, Lena Arthur, Jenny och Joakim -

 B
Baggerie, Anette Berge, Greta Björgvinsson, Helgi Boije, Lena Brodier, Kristina
Barck, Nils Berglund, Anette Björkdahl, Elin Boivie, Cecilia Brodin, Lena
Bechteler, Ruth Berglund, Bengt Björklund N, Elisabeth Boivie, Philip Brorsén, Gunnar
Beckenström, Lars Bergman, Rune Björkman, Anita Bolin, Sven Brosböl Hansen, Bente
Bellander, Jenny Bergsten, Lars Björkman-Sundh, Agneta Bolinder, Kjell Brun, Nils
Benedicks-Bruce, Carolina   Bergström. Lars Björkqvist, Jutta Borg, Gunnar Brusewitz, Anita
Benedikt, Rose Marie Bernardi, Gervasio Björnberg, Josefine Borg, Tore Brännström, Susan
Bengtson, Barbro Berndtsson, Åsa Björquist, Karin Borgström, Bo Burmeister, Gabriel
Bengtsson, Eva Bertelsen, Svenning Blahd, Eva Borgström, Carl Einar Bursie-Fogelberg, Anna
Bengtsson, Göran Beskow, Rut Blanche, Mia Borselius, Anne-Beth Burton, Erk och Lore
Bengtsson, Hertha Beyer, Walther Blekinge (Dokumentation) Botwid, Katarina Båge, Gertrud
Bengtsson, Ingvar Beutler, Marika Blixt, Yngve Bourelius, Elsi Bäck, Mia
Bengtsson, Karin Billander, Elisabeth Blomberg, Kjell Bourelius, Margareta Bäckström, Susanna
Bengtsson, Rolf Billander, Erik och Elisabeth Blomberg, Sigrid Bourénery, A. Eugéne Böckman, Edgar
Bengtsson, Sven Billander, Folke Blomberg, Stig Bouvin, Ture Börjeson, John
Bennich, Jeanette Billander, Håkan Blomdell, Johan Boye, G. Börjesson, Maria
Berenvik, Anita Billander, Leif och Greta Blomqvist, Calle Brandels, Ove Börsum, Bror
Berg, Birgitta "Bi" Billby, Birgit Blomqvist, Malin Brandi, Henry Börrefors, Mats Åke
Bergh, Edvard Billgren, Tine Roald (AC) Boberg, Anna Breger, Bibbi & Carl Arne Böving, Riborg
Berg, Marie Birgerson, Anna Boberg, Ferdinand Brieditis, Katarina -
Berg, Oscar Bjerke Petersen, Vilhelm Boberg, Sven Brinck, Knut -
Berg, Rolf Bjertner, Cilla Bohlin, Jonas Brinkebark, Marie -
Berg, Yngve Bjurström, Edit Bodin, Lars & Eva Brix, Thorvald -

 C

 D

 E
Ebbe, Axel Ehnberg, Åse Ekholm, Kurt Eneström, Christina Eriksson, Helena
Ebbmar, Louise Eilert, Anna Eklind, Ylwa Engdahl, Camilla Ericsson, Johan (Johannes)
Ebeling, Allan Eiring, Ingrid (Herrlin) Eklund, Peggy Engeström, Elsa Eriksson, Karin
Eckhardt, Ulrika Eisenhart, Lennart o Annika Ekstrand, Birgitta "Bie" Engholm, Mary Eriksen, Karsten
Edenberg, Barbro Eidefjäll, Ina Eldh, Carl Engqvist, Erik Eriksson, Lasse
Edenström, Mats Gustav Ekberg, Alf Elfstrand, Axel Engsrö. Katarina Ernestam Östberg, Ulrika
Edin-Selin, Ulla Ekberg, Arvid Elgström, Ossian Engvall, Herman G. Ernkvist, Päivi
Edmark, Anette Ekberg, Bernhard Eliasson, Christina Eriksson, Algot Erret, Heinz
Edqvist, Annika Ekberg, Jill Eliasson, Torbjörn Eriksson, Annastina Ewerlöf, Astrid
Edström, David Ekberg, Josef Elmberg, Carl Ericsson, Björn Ewing, Karin
Eduards, Albert Julius Ekberg, Ulf Elmqvist, Hugo Eriksson, Christian -
Ehk, Ellen Ekelund, Johan Kristian Enberg, Anne-Sophie Eriksson, Gustaf -

 F
Fagerberg, Carl Feininger, Wysse Forsberg, Calle Frank, Josef Frisendahl, Carl
Fagerberg, Rolf Ferner, Anders Johan Forsberg, Carl Fredholm, Anders Frisk, Lasse
Fagerfäldt, Janne Fischer, Mathias Forsberg, Jennifer Fredholm Ellgren, Ulrica Frisk, Thomas
Fahlcrantz, Eva Fischer, Willi Forsberg, Lisbeth Fredholm, Lena Frosterud, Åsa
Fahlcrantz, Greta Flodén, Martin Forseth, Einar Fredin-Fredholm, Maud Frumerie, Agnes de
Falk, Åke Florén, Ulla Forsgren, Ninnie Fredriksson, K.A. (KAF) Fryklund, Anna
Falkbert, Åsa Fogelberg, Bengt Erland Forsgren, Lena Christina Fredriksson, Maggie Fröding, Jonas
Falkenberg, Inger Fogelberg, Kaj Forsling Jörpeland, Solbritt Freymann, Paula von Fürstenberg, Annette von
Fallstedt, Ingel Fogelin, Herman Forslund, Fred Friberg, Berndt Fällgren, Åsa
Fant, Erik Folkesson, Maria Forsman, Bibi Friberg, Charles Färnföf, Grethe
Farsnäs, Evert Fornhed, Ann-Charlott Francescon, Renata Fridholm, Gunilla Färngren, John

 G

 H
Haagensen, Simon Hamilton, Charlotte Hedqvist, Tom Hild, Eva Hultman, Bosse
Hager, Keh Hammarström, Eddie Heij, Anna Hillfon, Hertha Hultström, Karl
Hackman-Dahlén, Maria Hammarström, Per Heijl, Christer Hillberg, Daniel Husberg, Lis
Hagard, Ian Hammer, Harald Heimann, Heidi Hirengen, Heidi Huselius, Malmköping
Hagel, Anette Hansson, Beatrice Heinemann, Wilhelm Hjoberg, Martin Hydman Vallien, Ulrika
Haggård, Hildur Hansson, Bernt Heissenberger, Ernst Hjort, Bror Hyllengren, Carl
Haglund, Ann-Britt Hansson, Gunnar Helgesson, Elna-Karin Hjortzberg, Olle Hyllestad, Nicolai
Hagman, Anita Hansson, Gösta Verner Hellberg, Göran Hoff, Paul Håkansson, Snuffa
Hahn, Birgitta Hansson, Nils E Hellbom, Eva och Pellis Hofverberg, Sven Hårdstedt, John
Hallström, Elisabeth Hartman, Gunnar Hellgren, Anita Holck, Helene och Ingeborg Håård, Mats
Hallström, Majwonne Hartung, Carl-Fredrik Hellman, Tina Holm, Atte Häberli, Alfredo
Haij, Vera Hartwig, Marie-France Hellström, Lotta Holm, Carla Hägerstrand, Victor
Hald, Edward Hasselberg, Per Henning, Gerhard Holm, Getthen Hägg, Anders
Hall, Greta Haug, Wiggo Hennix, Eric Holm, Åke Hällström, Thomas
Hallberg, Henry Hauptman, Frans Hennix, Margareta Holmberg, Karl Hätterstrand, Helena
Hallberg, Oskar Hedberg, Hans Henschen, Helga Holmberg, Maria Högbom, Helge
Hallenborg Nordström, Inga Hedberg, Eva Hermansson, Olle Holmén, Per-Olof Hörlin, Hugo
Hallgren, Knut Hedenström, Evald Herrlin, Ingrid Holmlund, Margaretha Hörnlund, Kerstin
Hallstan, Lars Hedberg, Johan Herrstedt, Inger Holmström, Björn Höök, Jacob
Hallsten, Knut Otto Hedblom, Gustav Adolf Herweighr, Carl Holmqvist, Josefine Fina -
Hamberg, Albin Hedin, Karin Heurlin-Scullman, Kerstin Holmström, Nisse -

 I-J
Idestam-Blomberg, Marie L. Janson, Albert Ingemar Johannesen, John Ivan Johansson, Ulf (Arboga) Julius, Arvid August
Inganni, Domenico Janson, Kjell Johannesson, Nils Allan Johansson, Ulf (Resmo) Jungberg, Gerda Elisabet
Ingólfsdóttir, Rósanna Jansson, Annelie Johansen, Knud Johansson, Wiggo Junsjö, Anne
Isacson, Gudrun Jansson, Brita Johansson, Allan Johnn, Gustaf Adolf Jäderås, Allan
Isaeus, Magnus Jarenskog, Eva Johansson, Arne Johnsson, Ivar Jämtland (Dokumentation)
Isaksson, Aili Jarnestad, Alf Johansson, Britt-Mari Johnsson, Jie (John Evert) Järlehed Hyving, Hanna
Iwar, Karl Erik Jarnestad, Anna Johansson, Bror Gustaf Jones, Steven Jönköpings län (Dokument.)
Jacobsson, Börje Jaxelius, Karin Johansson, Carl Johan Jonsdotter, Sunna Jönsson, Anders
Jacobsson, Jack Jernberg, Folke Johansson, Erik (Tani) Jonson, Sven Jönsson, Jan Axel
Jahrl, David Jerndahl, Aron Johansson, Helge Jorm, Arvid Jönsson, Johanna
Jaking, Åke Jernewall, Kurt Åke Johansson, Lisa Josefsson, Gustaf Förlösa Jörlander, Agneta-
Jancke-Björk, Eva Jobs, Lisbeth och Gocken Johansson, Samuel Julin, Sven-Eric -

 K

 L
Lagerman-Heijl, Ella Larsson, Marianne Lind, Gitte Lindström, Åsa Lundkvist Olsen, Gun
Landgren, Per-Olof Larsson, Nils Lind, Leif Linné, Erik Lundqvist, John
Landin, Albert, David & Tore Larsson, Olof Lindahl, Edvard Linning, Christian Arvid Lundström, Nils Emil
Landström, Rut Carla Larsson, Veronica Lindberg, Björn Livijn, Agneta Luterkort, Einar
Langelund, Fifalla Luna Larsson, Wämund Lindberg, Erik Ljung, Rosa Lynd, Jackie
Lanner, Olga Larsson, Åke Lindberg-Freund, Märit Ljunggren, Lars Lynge-Ahlberg, Einar
Lanmark, Ami Laukkanen, Aune Lindberg-Karlsson, Gunnel Ljunggren, Margit Lynge-Ahlberg, Margareta
Larsen, Agneta Leandersson, Anna Lindman, Bruno Ljungström, Marianne Låstbom, Anders
Larsen, Frank Lehmann, Arno Linning, Christian Lodestål, Alf Länsberg, Lotta
Larsson, Björn Leonette, Dan Liljenberg-Sieurin, Astrid Lomarker, Bröderna Löfström, Carl Erik
Larsson, Christina Leijeström, Kajsa Lindberg, Margon Loneberg, Göran Lönegren, Gertrud
Larsson, Gertie Leuchovius, Sylvia Lindberg, Stig Lundberg, Sigrid Löthman, Gösta och Bengt
Larsson, Gottfrid Le Veau, Johan Lindblad, Per Albert Lundberg, Theodor Lövblad, Marcus
Larsson, Gunnar (Göteborg) Lidberg, Rolf Lindell, Anna Lundgren, Bertil Löwenhielm, Edit von
Larsson, Gunnar (Stockholm) Liepa, Annika Lindhagen, Carin Lundgren, Bror Hjalmar Lööf, Karin
Larsson, Lars Liifw, Boo Lindstedt, Lars-Åke Lundgren, Carl Hildor -
Larsson, Lillemor Liliengren, Per Lindstrand, Vicke Lundgren, Peter -
Larsson, Lisa Liljefors, Anders Bruno Lindström, Karl Lundgren, Tyra -
Larsson, Malin Liljequist, August Lindström, Waldemar Lundin Andersson, Ylva -

 M

 N
Naesström, Agneta Nilsson, Carl Nilsson, Rudolf Nordström, Patrick Nylén, Anders
Nathorst-Windahl, Karin Nilsson, Emanuel Nilsson, Sofia Nordström, Ruben Nylund, Anita
Neander, Stina Nilsson, Fred Nilsson, Svante Norée, Edith Nylund, Gunnar
Nehrman, Britta Nilsson, Henning Nilsson, Ulla Norell, Dagmar Nyman, Gunnar
Nerman, Einar Nilsson, Henry Nilsson, Vincent Norén, Rolf Nyman, Per
Nerpin, Henrik Nilsson, Julius Nilzén, Birgitta Norlinder, Jonas Nystedt, Lena
Neujd, Herman Nilsson, Leif Åke Nobling, Åke och Eva Norrby, June Nyström, Karin
Neumann, Adolf Nilsson, Lizzie Elvira Nordahl, Gustaf Norrman, Berth Näsvall, Emil
Nietosvuori, Aimo Nilsson, N. Ingemar Nordgren, Astrid Norrman, Pernilla -
Nilsson, Axel Nilsson, Ovar Nordin, Alice Notini, Anja -
Nilsson, Birger E. (BEN) Nilsson, Peter Nordin-Tengbom, Hjördis Nyberg, Björn -
Nilsson, Carin Nilsson, Roger Nordling, Carin Nygårdh, Anette -

 O

 P-Q
Paahlen, Michael Percy, Arthur Persson, Katarina Pettersson, Ewaldin Precht, Christian
Pagfeldt, Lars Persman, Gustaf Persson, Kerstin Pettersson, Harald Prinsessan Eugénie
Palm, Anna Persson, Ann-Britt Persson-Melin, Signe Pien, Jan Peter W. Printz, Ursula
Palm, Maria Persson, Annette Pertot, Celo Pihlström, Agneta Pålson, Helena
Palm, Rolf Persson, Annika Petersson, Lillemor Ploon, Charlotte Pårup, Mari
Palm, Torsten Persson, Bertil Pettersson, Anna Pohl, Maria Quiding-Ekenberg, Anette
Palmér, Gith Persson, Britt-Ingrid (BIP) Pettersson, Ann-Margret Post, Vicken von Qvarnström, Carl Gustaf
Palmgren, Nils Persson, Gerd Pettersson, Anshelm Pott, Greta .
Pamstierna-Weiss, Gunilla Persson-Hjelm, Hilma Pettersson, Arne Praestgaard, Christina .
Paradis, Eva och Olof Persson, Inger Pettersson, Caisa Prawitz, Gunilla .
Pernevi, Palle Persson, Juli Pettersson, Christer Preissler, Heinz .

 R

 S
Sahström, Bror Schiöler, Joyous Sjöholm, Ville Stille, Dag Svensson, Albert
Sallén, John Schlaaf, Johan C. Skaraborg (Dokumentation) Stjerna, John Svensson, Anne
Salomon, Harald Schlichting, Heinz Skawonius, Sven Erik Stojkov, Boris Svensson, Inez
Saltö, Ros-Marie Schmützer, AnnBritt Skeppström, Evelin Stockholm (Dokumentation) Svensson, Sune G.
Sandberg, Aron Schröder, Anna Skogh, Börje Strandman, Otto Svensson Åhlin, Kerstin
Sandberg, Harry och Kajsa Schulz, Bernhard Skugghall, Gunnel Ström, Carsten Svärd, Caterine
Sandberg, Åke Schwab, Carl Slettengren-F, Gudrun Ström, Johan Svärd, Christina
Sandbom, Jan Scullman, Bo Smedjebäck, Annika Strömberg, Eva Swärd, John Edvin
Sandelius, Johan Wiktor Sebardt, Annika Solberg, Egil & Birgitta Strömberg Petrovic, H.S. Sydow, Christian von
Sandén, Agneta Sellin, Eleonore Sonerud, Lars Stålhane, Carl-Harry Szilasi, Janos
Sander, Gunilla Selsbo, Aage Rasmus Sprinchorn, Gerda Stålkrantz, Amie Säfström, Arne
Sandquist, Gunnel Serenander, Bengt Spångberg, Agneta Sundell, Britt-Louise Sääf, Mariana
Sandström, Arne Silverskog, Johan Staehr-Nielsen, Eva Sundelin, Barbro Söderberg, Elsa
Santesson, Ninnan Simmulson, Mari Stahre, Gunnar Sundeman, Olof Söderberg, Eva
Sarvimäki, Kerstin Simonsson, Leon Starup, Anders Sundin, Elisabeth Södergren, Inger
Sarvimäki, Timo Sinnemark, Rolf Starup, Kristian Sundström, Harriet Söderholm, Marie
Schantz, Philip von Sjöberg, Alf Stefanowicz, Eva Sunnegårdh, Staffan Sörensen-Ringi, Harald
Scharp, Karin Sjöberg, Lotta Stenberg, Aina Svanberg, Max Walter Sörling, Lars Herman
Schauman, Östen Sjöblom, Christer Stenbäck, Frans Bernhard Svanström, Camilla -
Schenning, Petter Sjögren, Eva Stenfelt, Kajsa Svartholm, Bettan -
Schildmeijer, Frans Sjögren, Nils Stiberg, Inga (Chambert) Svensson, Anna -

 T-U

 V-W
Wahlberg, Erik Warnstad, Åke Wessel-Fougstedt, Erik Wiig, Arnold Vogel, Anton
Wahlqvist, Barbro Wassman, Karl Wesslander, Barbro Wikforss, Helen Wohlfahrt, Lisa
Wahlström, Gerd Watz, Birgitta Wessely, Willy Wikström, Hans Peter Wolff, Johann
Wall, Agneta Wedel, Stina Westberg, Viktor Wiliamsson, Kenneth Volmefalk, Lotten
Wall, Bengt Wehtje-Wallenberg, Olga Westin, Lena Willborg, Märta Wolter, Anki
Wall, Susanne Weinberg, Gull Westlund, Annika Willhammar, Lena Voyame, Fabienne
Wallander, Alf Weiss, Gunilla Westman, Marianne Willner, Anton Mauritz Wretling, David
Wallberg, Allan Wejsfelt, Sven Wettervik, Tord Winblad, Ulla Wrigstad Östberg, Anna
Walldén, Åke och Anders Wennberg, Maya Vianden, Pehr Joseph Wingertz, Gunilla Wåhlstedt, Jane
Wallenberg, Axel Wennerberg, Gunnar Wiberg, Anita Viotti, Ulla Värnlund, Gudrun
Vallien, Bertil Werkmäster, Jerk Wiberg, Annie Wissler, Anders och Bess Västernorrland (Dokument)
Wallin, Ester Wernhamn, Barbro Wibom, Maggi Witt, Helmut -
Wallström, Ruben Werning, Hanna Wickman, Johan Petter Wittrock, Gun von -

 Y-Ö

Dokumentationer
Dokumentationer över kruk- och kakelugnsmakare i Svenska län, landskap eller städer

Just nu finns dokumentationer som omfattar Blekinge, Dalarna, Hallands-, Jämtlands-, Jönköpings-, Kalmar-, Kronobergs-, Västernorrlands och Älvsborgs Län. Dessutom Stockholm och Örebro Stad.

Klicka här för att komma till sidan med dokumentationer.

 
 


Googlesök bara på signaturer.se           

Ronnie Gustafsson © 2012